CALCULATED Biuro Rachunkowe OSIELSKO

             ©  CALCULATED 2023  

CALCULATED

BIURO RACHUNKOWE

Zewnętrzny dyrektor finansowy - czy warto?

02 czerwca 2023

Zewnętrzny CFO zapewnia pełny nadzór nad płynnością finansową firmy, kompleksową współpracę z instytucjami finansowymi czy analitykę wydatkową oraz budżetową. W efekcie zewnętrzny CFO okazuje się opcją tańszą niż etatowy dyrektor finansowy przy zachowaniu pełnej jakości działań.

Korzystając z usług zewnętrznego eksperta, przedsiębiorstwo otrzymuje pełne wsparcie i zrozumiałą informację na temat kondycji firmy wraz z gotowymi rekomendacjami do wdrożenia. Zamiast uczyć się finansów od podstaw, możesz skupić się w przedsiębiorstwie na tym, w czym się specjalizujesz. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku mniejszych firm, które nie mają odpowiedniego zaplecza finansowego na pełnoetatowego specjalisty.

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy w szczególności specjalizuje się w:

 - bieżącej analizie płynności finansowej i przeciwdziałaniu jej utraty

 - przygotowywaniu prognoz finansowych (przychodów i kosztów) i budżetowaniu

 - analizie kosztów wraz z ich optymalizacją

 - analizie finansowej wraz z kluczowymi wskaźnikami oceniającymi kondycję przedsiębiorstwa

 

Zewnętrzny CFO sprawdzi się w przedsiębiorstwie, które działa już jakiś czas na rynku oraz ma pracowników. Jeżeli w firmie właściciele czy też zarządzający mają odczucie za wysokich kosztów, czy też są przygotowywane pewne analizy, ale nie do końca wiadomo jak je interpretować. Dodatkowo bardzo cenne dla przedsiębiorstwa zazwyczaj jest spojrzenie na problem z zewnątrz. Często możliwości optymalizacji są tam, gdzie nikt inny w firmie nawet ich nie szuka.